olej do włosów
fot. unsplash.com

Stosowanie olejków to jeden z najlepszych sposobów na naturalne nawilżenie i natłuszczenie włosów naturalne olejki. Olejki są bogate w składniki odżywcze, kwasy tłuszczowe i witaminy, które sprawiają, że włosy zyskują na pięknym wyglądzie – regularne stosowanie olejków sprawia, że włosy są nawilżone miękkie i puszczą. Jeśli chcesz więc o nie zadbać, musisz kupić odpowiednie olejki. Ale jakie? Sprawdź nasz poradnik, a na pewno wybierzesz odpowiednie rozwiązanie dla swoich włosów i będziesz zachwycona efektami regularnego olejowania włosów. 

Oleje, olejki i olejki eteryczne

Na początek warto poznać różnice między olejkami, olejkami eterycznymi a olejami – czym się różnią? Dzięki temu lepiej poznasz ich działanie i będziesz wiedziała, jakie rozwiązanie może sprawdzić się do pielęgnacji twoich włosów oraz skóry głowy. Uważaj na to, co wybierasz i dokładnie czytaj składy, a na pewno nie zostaniesz zaskoczona!

Oleje

Olej to naturalny produkt, który powstał w wyniku tłoczenia na przykład migdałów czy pulpy kokosowej. Olej jest bardzo bogaty w naturalne kwasy tłuszczowe, witaminy, doskonale nawilża i odżywia włosy. Na rynku znajdziesz bez problemów wiele olejów, między innymi: olej rycynowy, olej migdałowy, olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, oraz wiele innych. Każdy z nich ma inne działanie na włosy i może sprawdzić się doskonale do ich pielęgnacji, jednak wybór oleju powinien być podyktowany tym jaki rodzaj włosów masz.

olejowanie włosów
fot. unsplash.com

Jak dobrać rodzaj oleju do pielęgnacji włosów? Przede wszystkim zwróć uwagę na to jaki jest stan twoich włosów, musisz określić, czy są one zniszczone i przesuszone, przetłuszczające się, a może potrzebują odświeżenia koloru? Naturalne oleje mają różnorodne działanie, więc z pewnością znajdziesz w ich ofercie coś dla siebie. Podczas ich stosowania nie przesadzaj. Są to naturalne kosmetyki, które mają więc silne działanie – nie nakładaj ich zbyt dużo, bo ich zmycie będzie po prostu zbyt trudne! Oleje możesz łączyć też z szamponem do włosów, odżywką oraz wieloma innymi kosmetykami. Kluczowe jest jednak to, aby nie przesadzić – wystarczy kilka kropli dla skutecznego działania! Olejowanie włosów sprawia, że stają się one mocne, błyszczące i gęste, więc nie bój się tego spróbować. 

Olejki

Olejki to z kolei mieszanka dwóch lub więcej olejów,  czasami także innych dodatków – na przykład parafiny, witamin E, substancji zapachowych, olejki eteryczne. Z reguły zawierają sztuczne dodatki, są więc mniej naturalne, ale nie oznacza to, że gorzej działają na włosy. Odpowiednio dobrane olejki do pielęgnacji również mogą doskonale odżywiać włosy, musisz jednak zwrócić uwagę na to, aby nie miały one w swoim składzie silikonów.

Silikony często stosowane są w kosmetykach do włosów, oblepiają one włosy i sprawiają, że wyglądają  lepiej. Jednak tak naprawdę stan włosów nie polepsza się, są one tylko zaklejone  silikonami, a po ich zmyciu wyglądają często o wiele gorzej – silikony są bowiem oparte na alkoholu, a więc mają działanie wysuszające. Dlatego jeśli możesz, zamiast olejków wybieraj oleje, a jeśli sklepie znajdziesz tylko olejki, dokładnie przeanalizuj ich skład i zobacz czy nie ma w nich silikonów. Jest to produkt, który raczej stosuje się po myciu włosów, w celu zabezpieczenia końcówek włosów.

olejek eteryczny
fot. unsplash.com

Olejki eteryczne 

Olejki eteryczne z kolei są ekstraktami eterycznymi, które są pozyskiwane w procesie destylacji. Są to substancje, które są mocno skontrowane i mają wyrazisty zapach i bardzo mocne działanie. Ze względu na to, że są tak mocno skoncentrowane, nie można ich używać w nierozcieńczonej postaci – mogą bowiem w taki sposób powodować bardzo mocne podrażnienia i reakcje alergiczne, należy więc mieć to na uwadze podczas ich stosowania. Najlepiej mieszać je z naturalnymi olejami. Ze względu na swoje właściwości najlepiej działają nakładane na skalp i zmywane po około godzinie.

Najpopularniejszym olejkiem eterycznym, który może być stosowany także do skóry głowy, jest olejek z drzewa herbacianego. Ma działanie antyseptyczne, doskonale leczy łupież i zmniejsza przetłuszczanie się włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here