Olej lniany coraz częściej pojawia się w ofercie różnych sklepów. Stoi za tym coraz większe zainteresowanie olejami i ich wpływem na zdrowie oraz urodę! Szerokie zastosowanie i niezwykłe właściwości tego produktu sprawiają, że coraz więcej osób po niego sięga. Jakie niezwykłe właściwości kryje w sobie ten złoty płyn i dlaczego warto go stosować? Jak kupić dobry olej lniany?
Właściwości oleju lnianego
Źródłem oleju lnianego jest siemię lniane – te niewielkie nasionka od wieków były stosowane w leczeniu różnych chorób. Zawiesisty napar, który powstaje po ich zalaniu wrzątkiem, wykorzystywany był i nadal jest w leczeniu chorób skóry, jako środek chroniący błonę śluzową żołądka czy nawet jako bogata w witaminy i tłuszcze odżywka dla zwierząt gospodarskich. Olej, powstały po wyciskaniu nasion lnu, zawiera aż 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym ponad 60% kwasów wielonienasyconych omega-3, jest także bogatym źródłem witaminy E.
Co wyróżnia olej lniany pośród innych olei to fakt, że w nasionach lnu znajduje się duża ilość kwasu tłuszczowego alfa linolenowego zwanego jako ALA. Pochodne tego kwasu można znaleźć na przykład w olejach z ryb, ale to właśnie kwas ALA jest najbardziej wartościowym kwasem tłuszczowym, występuje między innymi w nasionach lnu, rzepaku, soi, w orzechach włoskich oraz w trawie i niektórych zielonych warzywach. Dlaczego zawartość kwasów omega-3 w codziennej diecie jest tak ważna? Kwasy te są bowiem budulcem błon komórkowych, brak odpowiedniej ich ilości w diecie objawia się poprzez osłabienie odporności i pojawienie się stanów zapalnych. W obecnych czasach przeciętny obywatel Polski nie spożywa wystarczająco dużo kwasów omega-3, częściej sięgając po niezdrowe w nadmiarze kwasy omega-6. Prowadzi to do zachwiania równowagi w organizmie. Szukając najlepszego źródła dobrych kwasów tłuszczowych, warto sięgnąć po olej lniany, gdyż jest to sprawdzone i bogate ich źródło.
Olej lniany powinien być przechowywany w lodówce. Jest on bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych, które wpływają negatywnie na jego działanie, więc należy chronić go przed ciepłem i słońcem.

Stosowanie oleju lnianego
Olej lniany może być stosowany na wiele sposobów! W jaki sposób możesz go wykorzystać?
Spożywanie oleju lnianego
Niezwykłą zaletą oleju lnianego jest łatwość, z jaką można go wprowadzić do codziennej diety. Posiada on doskonały smak, który idealnie komponuje się z różnymi potrawami. Można stosować go do polewania sałatek zamiast oliwy z oliwek, można go także dodawać do koktajli warzywno-owocowych lub pokropić nim kanapki. Produkt ten jest podstawowym składnikiem pasty z twarogu i oleju lnianego, która jest fundamentem diety dr Budwig. Dieta ta jest polecana w profilaktyce cukrzycy, raka czy chorób skórnych, a swoje właściwości zawdzięcza codziennemu spożywaniu oleju lnianego.
Olej lniany na skórę i włosy
Ze względu na swoje właściwości olej lniany może być także wykorzystywany do pielęgnacji skóry i włosów. To naturalny i całkowicie bezpieczny kosmetyk, który możesz stosować na całe ciało. Olej lniany doskonale nawilża przesuszoną skórę i odżywia włosy, które potrzebują wzmocnienia.

Jak kupić dobry olej lniany?
Warto wiedzieć, że olej lniany nie zawsze jest dobry. Wielu producentów stawia na ilość, a nie na jakość, wytwarzają oni olej lniany, który pozbawiany jest składników odżywczych poprzez używanie wysokiej temperatury przy tłoczeniu. Tylko olej tłoczony na zimno zachowuje wszystkie składniki odżywcze oraz wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i jest najbardziej wartościowym produktem.
Dlatego kupując olej lniany, warto wybierać sprawdzone produkty, takie które są produkowane w naturalny sposób, zgodnie z założeniami ekologicznymi. Dzięki temu możesz mieć pewność, że produkt spełnia wysokie standardy, nie ma w nim szkodliwych substancji i jest bezpieczny do spożywania, jak i do stosowania na włosy oraz skórę.
Zwróć uwagę na to, aby kupiony olej był świeży, a do tego przechowywany w butelce z ciemnego szkła – chroni ona przed szkodliwym działaniem słońca na olej lniany.