szampon do włosów
fot. unsplash

Codzienne mycie włosów jest dla wielu osób koniecznością, włosy zanieczyszczają się i przetłuszczają, żeby mycie włosów przebiegu skutecznie potrzebne jest odpowiedni szampon pielęgnacyjny, który nie tylko będzie je mył, ale też zadba o kondycję włosów. Podczas wyboru musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, podpowiemy ci, jak kupić idealny szampon i na co zwrócić uwagę.

Rodzaj szamponu a twoje włosy

Zanim wybierzesz szampon do włosów, musisz przede wszystkim określić jaki rodzaj włosów masz. 

Wyróżnia się:

  •  włosy suche 
  • włosy zniszczone
  • włosy z łupieżem
  • włosy przetłuszczające się
  • włosy farbowane
  • włosy naturalnie siwe lub rozjaśniane.

Czym się od siebie różnią włosy suche od zniszczonych? Włosy suche zazwyczaj są naturalnie kręcone, mają suchą strukturę z otwartymi łuskam, coi sprawia, że szybciej tracą wilgoć. Takie włosy bardzo szybko naturalnie schną po myciu często też stają się spuszone i nie wyglądają najlepiej.

włosy przetłuszczające się
fot. unsplash

Włosy zniszczone zazwyczaj są spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, prostowaniem, wystawieniem na działanie warunków atmosferycznych lub nieodpowiednią pielęgnację. Takie włosy mają rozwiązane końcówki, często są połamane i nie wyglądają zbyt estetycznie. Ważne jest, aby przywrócić im dawny blask, między innymi poprzez “sklejenie” końcówek włosów – nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego często też włosy mocno zniszczone trzeba przyciąć do krótszej długości, inaczej nie będzie możliwe, aby ładnie wyglądały.

Włosy z łupieżem to problem, który dotykać może osoby w wyniku nadmiernego przesuszenia skóry głowy, działania pewnych kosmetyków, czy alergii. Dlatego, jeśli twoim problemem jest nadmierny łupież, koniecznie sprawdź, czy nie jest to spowodowane którymś z kosmetyków, które używasz na co dzień.
Włosy farbowane zostały poddane procesowi farbowania. Warto zauważyć, że rozróżniamy włosy farbowane od włosów rozjaśnionych, dlaczego? Ponieważ rozjaśnienie jest o wiele bardziej niszczącym zabiegiem. Jest to zabieg, który niszczy włosy więcej i wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Do tego rozjaśnione włosy mogą żółknąć.

Włosy przetłuszczające się są włosami osób, których skóra głowy wytwarza zbyt dużo sebum, w efekcie włosy są oklapnięte, słabo odbite od nasady i wyglądają po prostu na brudne, nawet jeśli dostatniego mycia nie minęło wiele czasu. Pielęgnacja włosów przetłuszczających się polega przede wszystkim na przywróceniu równowagi skórze głowy – ważne jest, aby nie wysuszać jej nadmiernie, bo to właśnie nadmierne wysuszanie skóry głowy jest powodem wydzielania zbyt dużej ilości sebum. Przy pielęgnacji przetłuszczających się włosów należy skupić się na nawilżeniu i przywróceniu prawidłowego pH.

Włosy siwe i rozjaśnione – zarówno włosy siwe, jak i rozjaśniane na kolor blond mogą ulegać żółknięciu w wyniku działania słońca, kosmetyków, dymu papierosowego. Ważne jest, aby przywrócić im naturalnie srebrzysty, perłowy odcień. Ale jak to można zrobić? Stosując odpowiednie szampony. Do pielęgnacji do pielęgnacji z siwych i rozjaśnianych włosów stosuje się szampony z pigmentami, które niwelują żółty odcień i sprawiają, że włosy wyglądają pięknie. Zazwyczaj są to szampony z pigmentami różowymi i fioletowymi.

pielęgnacja włosów
fot. unsplash

Jaki szampon wybrać do pielęgnacji włosów?

Na pewno zastanawiasz się, jaki szampon będzie odpowiedni do pielęgnacji twoich włosów. Przyjrzyj się im dokładnie i określ, z jakim rodzajem włosów masz do czynienia – tylko wtedy możliwe będzie dobranie odpowiedniego sposobu pielęgnacji. Pamiętaj o tym, aby być ze sobą szczera, dzięki temu możesz mieć pewność, że włosy będą wyglądać zdrowo.

Kiedy kupujesz szampon, informacje o jego przeznaczeniu znajdziesz na jego opakowaniu – zwróć uwagę także na skład. Niektóre składniki, takie jak mentol czy olejek z drzewa herbacianego, doskonale sprawdzają się przy włosach przetłuszczających się, ale niekoniecznie sprawdzą się przy włosach rozjaśnianych i siwych. W przypadku włosów mocno zniszczonych potrzebujesz kosmetyków bogatych w naturalne olejki, takie jak olejek argonowy, migdałowy czy rycynowy, które mają działanie nawilżające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here