mycie włosów
fot. pexels

Mycie włosów jest łatwe – prawda? Wystarczy odrobina szamponu, woda, ręcznik i gotowe… Ale nie do końca! Mycie włosów to bardzo ważny element prawidłowej ich pielęgnacji, jeśli będziesz myć włosy w nieodpowiedni sposób, to szybko może się okazać, że podczas mycia niszczysz swoje włosy jeszcze bardziej! Dlatego koniecznie sprawdź, jak myć włosy tak, aby im nie zaszkodzić. 

Mycie włosów może je niszczyć

Mycie włosów jest dla nas czynnością, której zwykle nie poświęcamy zbyt wiele czasu. W końcu nikt nie ma czasu na to, aby nad tym się zbytnio rozwodzić! Ale mycie włosów w nieodpowiedni sposób może doprowadzić do uszkodzenia ich. Dlatego jeśli chcesz, aby włosy były umyte dobrze, a przy tym były w dobrej kondycji, musisz pamiętać o kilku sprawach. Zobacz, jakie są najważniejsze zasady mycia włosów!

  1. Mycie powinno być delikatne. 

Podczas mycia dokładnie szorujesz włosy tak, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń i doprowadzić je do idealnej czystości? Robisz duży błąd! Mycie włosów to nie pranie dywanu, jest to raczej delikatny zabieg. Dlatego, zanim zaczniesz myć włosy, przygotuj spieniony szampon. Dlaczego to takie ważne? Bo spieniony szampon jest rozcieńczony, mniej agresywny w stosunku do włosów i łatwiej go rozprowadzić po całości. Możesz do tego użyć dłoni albo kupić specjalny kubeczek spieniający. Samo mycie powinno wyglądać raczej jak masowanie, a nie jak szarpanie włosów. Jeśli będziesz obchodzić się z nimi zbyt agresywnie, to mycie będzie je niszczyło.

  1. Nie pomijaj odpowiedniej pielęgnacji włosów.

Na odpowiednią pielęgnację włosów składa się wiele czynników, jednym z nich jest także ich odżywanie i nawilżanie. Jeśli o to nie zadbasz, to włosy będą w złym stanie. Dlatego musisz pamiętać, żeby mnie pomijać pielęgnacji. Najlepiej zaraz po myciu nałożyć odżywkę albo maskę na mokre włosy, dzięki temu będziesz mieć pewność, że dostały odpowiednią dawkę nawilżenia. 

 

pielęgnacja włosów
fot. pexels
  1. Suszenie włosów – delikatnie!

Po myciu włosów czas na ich suszenie. Kiedy ci się śpieszy to albo pocierasz je ręcznikiem, albo używasz gorącego powietrza w suszarce. Zarówno jedno, jak i drugie, może być dla twoich włosów zabójcze! Pocieranie, szczególnie kiedy są one mokre, tworzy wiele uszkodzeń mechanicznych. Z kolei gorący nawiew powietrza sprawia, że włosy są przesuszone. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być:

  • naturalne suszenie włosów  – lekko odciśnij włosy, rozpuść je i zostaw do naturalnego suszenia, w ten sposób się nie zniszczą;
  • suszenie chłodnym nawiewem powietrza – zamiast gorącej temperatury wybierz chłodniejsza, zmniejsz też intensywność nawiewu;
  • ręcznik z mikrofobry – mikrofibra jest wysoko chłonnym materiałem, który może przyśpieszyć proces suszenia włosów.
  1. Nie czesz mokrych włosów. 

Czesanie włosów, kiedy są jeszcze mokre, to proszenie się o kłopoty. Podczas czesania naruszasz strukturę włosów, szarpiesz je i doprowadzasz do uszkodzeń, których ciężko będzie się pozbyć. Dlatego lepiej nie czesać włosów, kiedy ociekają wodą. Jedynie włosy kręcone powinny być czesane wtedy, kiedy są jeszcze mokre – inaczej zniszczy się loki i będą one wyglądały okropnie, a chyba tego nie chcesz, prawda?

szampon do włosów
fot. pexels
  1. Nie myj włosów codziennie. 

Myjesz włosy każdego dnia i nie możesz pozbyć się tego nawyku? Najwyższy czas, aby to zmienić! Mycie włosów codziennie sprawia, że są one bardziej zniszczone, dlaczego? Bo sebum pokrywa włosy naturalną warstwą lipidową, która chroni je przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi i nie tylko. Ale kiedy pozbywasz włosy tej ochrony każdego dnia, to po pierwsze zwiększa się wydzielanie sebum, bo organizm będzie go produkował więcej przez ciągłe usuwanie sebum. A po drugie włosy są bardziej wysuszone i zniszczone, bo ciągle są poddawane działaniom agresywnych środków myjących.

Odpowiedź na pytanie jak myć włosy nie jest prosta, na pewno trzeba do mycia włosów podejść delikatnie. Inaczej za bardzo je uszkodzisz, a odwrotu już nie będzie. Zadbaj o to, aby włosy były w dobrej kondycji każdego dnia, a na pewno będziesz bardzo zadowolona z tego, jak się prezentują! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here