maseczka ochronna
fot. unsplash.com

Pojawienie się COVID wiele namieszało w naszych codziennych życiach, przede wszystkim zmuszając nas do tego, aby zacząć regularnie nosić maseczki ochronne. Dzięki temu nie zarażasz innych, ale też jesteś chroniony przed zarażeniem. Jednak pojawia się pytanie – jakie maseczki najlepiej kupować? Które rozwiązanie będzie chronić najlepiej?

Rodzaje maseczek

Maseczki i środki dezynfekujące obecnie stały się dla nas standardem, korzystamy z nich codziennie. Na rynku wyróżnia się wiele rodzajów maseczek, znaleźć można je w sklepach, aptekach, drogeriach i wielu innych miejscach. Maseczki można podzielić przede wszystkim na jednorazowe i wielorazowe. Te pierwsze od razu po ściągnięciu powinny zostać wyrzucone, podczas gdy te drugie, po odpowiednim wyczyszczeniu i dezynfekcji, mogą być używane wielokrotnie. Jaki rodzaj maseczek wybrać i jak dbać o to, aby maseczka faktycznie chroniła przed zagrożeniami?

Maseczki chirurgiczne

Proste maseczki chirurgiczne znaleźć można bez problemów w aptekach, zazwyczaj wykonane są one z niebieskiej flizeliny, a dzięki gumkom bardzo łatwo się je zakłada i ściąga. Takie maseczki są też niedrogie, pudełko zawierające 50 maseczek można kupić bez problemów za kilkanaście złotych. Kiedy je kupujesz, koniecznie sprawdź, czy maseczka ma specjalny filtr, który sprawia, że jest ona jeszcze bezpieczniejsza. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że nawet maseczki z filtrem mogą być noszone tylko przez kilkanaście minut, a po tym należy je wyrzucić. Poza tym maseczki te nie przylegają zbyt dobrze do twarzy, chociaż niektóre mają na górze specjalny drucik, który pozwala lepiej dopasować rozmiar do nosa i w ten sposób lepiej uszczelnić maseczkę. 

maseczka medyczna
fot. unsplash.com

Maseczki medyczne z filtrem

Specjalne maseczki z filtrem, który chroni przed wirusami, to najlepszy wybór kiedy zależy ci na kompleksowej ochronie. Te maseczki są wyposażone w specjalistyczne filtry, więc zapewniają naprawdę bardzo dobrą ochronę, mogą być noszone także o wiele dłużej niż maseczki chirurgiczne. Dostępne są zarówno jednorazowe maseczki ze specjalnymi filtrami, które chronią przez określoną ilość godzin, jak i maseczki wielorazowe z wymiennym filtrem. Są one profilowane i lepiej przylegają do ust oraz nosa.

Maseczki bawełniane

Wielorazowe maseczki bawełniane to bardzo popularne rozwiązanie, a wiele osób wybiera te maseczki, ponieważ można je ubierać wielokrotnie. Takie maseczki wiele osób szyje też samodzielnie. Nie chronią one przed wirusami, chociaż niektóre szyte modele są wyposażone w kieszonki na filtr. Chronią jednak przed roznoszeniem się płynów i mogą być wystarczającą ochroną. Kluczowe jest to, aby trzymać je w higienie – taki rodzaj maseczek należy regularnie prać i prasować, aby zabić wszelkie drobnoustroje. 

Jak wybrać odpowiednią maseczkę?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru maseczki? Na pewno należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. 

maseczki ochronne
fot. unsplash.com

Wybierz maseczkę do okoliczności

To, gdzie jest ci potrzebna maseczka, jest bardzo ważnym aspektem podczas wyboru. Jeśli wybierasz się na spacer lub w miejsce, gdzie możesz bezpieczne zachować dystans między osobami, to dobrze sprawdzi się zwykła maseczka bawełniana. Jeśli jednak jesteś lekarzem, który pracuje w bliskim kontakcie z zarażonymi – konieczny jest profesjonalny sprzęt, w tym odpowiednia maseczka z filtrami.

Rozmiar maseczki

Maseczka nie powinna być ani za mała, ani za duża. Jednak nie zawsze możesz dobrać idealny wymiar – maseczki w końcu nie są produktem, który można po prostu przymierzyć. Jeśli nie możesz wybrać idealnego rozmiaru, to po prostu weź troszkę większą maseczkę. Możesz bowiem zawsze użyć różnych regulatorów, które pozwolą Ci nosić za dużą maseczkę wygodnie. 

Mocowanie i wygoda zakładania

W sklepach znaleźć możesz maseczki, które są wiązane, jak i takie na gumkach lub po prostu stworzone z jednego kawałka materiału, z wycięciami na uszy. Ta ostatnia opcja jest najmniej wygodna, bo z czasem maseczka może zacząć się zsuwać, kiedy materiał się naciągnie. Dobrze sprawdzają się maseczki na gumce, chociaż z czasem mogą one robić się luźniejsze i koniecznie będzie lekkie podwiązanie lub skrócenie gumki. Maseczki z troczkami są trochę mniej wygodne w zakładaniu i wiązaniu, ale na pewno dobrze chronią i dają większą możliwość dopasowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here