Retinol- czym jest i jak działa ten najbardziej doceniany w kosmetologii eliksir młodości? Retinol jest pochodną witaminy A o największej aktywności biologicznej. Nie występuje ona jako pojedyncza witamina, a jako grupa organicznych związków chemicznych, zwanych- retinoidami. Witamina A i jej pochodne (kwasy) stanowią najskuteczniejszy składnik o działaniu przeciwstarzeniowym skóry. Jest to także nieliczna ze substancji, której działanie poparte jest badaniami, opublikowanymi w 1987 roku przez Alberta Kligmana- profesora dermatologii. Kligman prowadził badania nad wynalezieniem leku na trądzik.
Retinol na trądzik
Udowodniono, że retinol pomaga w walce z trądzikiem, a przy okazji wspaniale wygładza i odmładza skórę. Substancja wnika w skórę właściwą, by pobudzić elastyny i kolagen do produkcji nowych komórek. Co bardzo istotne, chroni nowopowstałe włókna przed degradującymi je enzymami. Efektem takiego działania pochodnej witaminy A, jest jędrna, gładka i dobrze nawilżona skóra. Kolejnym działaniem tej substancji jest niwelowanie skutków fotostarzenia się skóry. Redukcja słonecznych, ale też hormonalnych przebarwień dzięki właściwościom złuszczającym naskórek. Włókna zniszczone nadmierną ekspozycją na słońcu są odbudowywane. Zmniejsza to tym samym ryzyko nowotworu skóry. Kuracja retinolem jest dwuetapowa. Najpierw usuwa nadmiar sebum i oczyszcza zatkane pory- działanie złuszczające, by następnie przeniknąć do głębszych warstw skóry i odbudowywać włókna.

Retinol jako substancja o wysokiej aktywności jest przeznaczony dla skóry dojrzałej, z pierwszymi oznakami starzenia. Może powodować podrażnienie, zaczerwienienie, a czasem świąd dlatego, jeśli mamy młodą skórę bez zmarszczek – nie jest zalecany. Dermatolog może natomiast zalecić kurację retinolem osobie młodej, która ma cerę trądzikową. Każda cera jednak musi przyzwyczaić się do nowego kosmetyku, który na początku może nas podrażniać. Organizm ludzki jest w stanie sam syntetyzować witaminę A z pożywienia, jednak wraz z wiekiem przyswajalność witaminy młodości maleje.
Kosmetyki z retinolem na początku warto dozować ostrożnie i z mniejszym stężeniem, np. 2 lub 3 razy w tygodniu, by przyzwyczajać naszą skórę do nowej substancji. Potem kosmetyk możemy aplikować już codziennie. Na pierwsze efekty należy poczekać około 4 tygodni. To jest czas, jaki substancja potrzebuje na odbudowanie skóry. Należy pamiętać, że kosmetyk z tą substancją nakładamy na noc, gdyż silnie reaguje na światło słoneczne. W ciągu dnia można także zabezpieczyć twarz kremem z wysokim filtrem.
Jakie kosmetyki z retinolem wybrać?
Wybór różnych kosmetyków z retinolem jest bardzo szeroki. Najlepiej sprawdzą się takie, których formuła zawiera także nawilżający kwas hialuronowy i witaminę E o działaniu przeciwstarzeniowym. Takie połączenie doskonale sprawdza się w przypadku osób dorosłych ze skórą problematyczną z oznakami starzenia.
Kiedy stosować retinol?

Dermatolodzy rekomendują, by swoją przygodę z retinolem rozpocząć jesienią, gdy jesteśmy mniej podatni na promieniowanie UV. W aptece występuje wiele produktów z pochodną Witaminy A, takie jak kremy, żele, kremy pod oczy lub sera odżywcze. Retinol stosuje się także doustnie, przy jego niedoborach. Poza działaniem przeciwstarzeniowym, wpływa na wiele funkcji w organizmie. Odpowiada za poprawnie widzenie, za zdrowie układu krwionośnego, wzmacnia odporność oraz wpływa m.in. na funkcje łożyska. Kosmetyki z retinolem są niewskazane dla kobiet w ciąży. Nadmiar tej witaminy może przenikać do łożyska i spowodować wady rozwojowe. Jeśli spodziewasz się dziecka, a produkt ten jest nieodłącznym elementem twojej codziennej pielęgnacji, zrezygnuj z niego w okresie ciąży.