domowa apteczka
fot. unsplash.com

Domowa apteczka przyda się zawsze. Każdego dnia może wydarzyć się sytuacja, w której zostaniemy narażeni na skaleczenia, rany, otłuczenia, rozchorujemy się lub zacznie dolegać nam inna przykra przypadłość. Dlatego dobrze jest skompletować domowy zestaw pierwszej pomocy, pozwalający na szybką reakcję i natychmiastowe udzielenie cierpiącemu pomocy. Poniżej kilka wskazówek, jak stworzyć apteczkę idealną.

Na początek co nieco parę rad dotyczących samej zawartości apteczki, czyli w co właściwie ją wyposażyć.
Podstawą apteczki będą przybory do wykonywania opatrunków. Obligatoryjnie muszą się w niej znaleźć:
różnej szerokości bandaże (dziane oraz elastyczne)
plaster w rolce ( w taśmie)
plasterki w różnym rozmiarze
gaza opatrunkowa
wata celulozowa (lignina)
temblak (trójkątna chusta)
nożyczki
klamry opatrunkowe
szczypczyki (do wyjmowania odłamków z ran)
agrafki.

gdzie kupić apteczkę
fot. unsplash.com

Lepiej zapewnić sobie odpowiedni zapas wyżej wymienionych opatrunków, aby zawartość apteczki wystarczyła na wielokrotne udzielenie pomocy.
Kolejna grupa przedmiotów to przybory i środki przeznaczone typowo do pielęgnacji i opieki nad chorymi.
termometr (najmniej zawodny termometr elektryczny lub w ostateczności rtęciowy, termometry laserowe nie zawsze są precyzyjne)
kawałki materiału, tkanin (flanelowe lub lniane) do wykonywania okładów
termofor (jeśli nie lubimy klasycznych termoforów wypełnionych gorącą wodą, to na rynku istnieją świetne alternatywy w postaci termoforów wypełnionych pestkami wiśni, które podgrzewa się w piekarniku)
podkłady medyczne
kubeczek z dzióbkiem (do podawania płynów chorym)
środek dezynfekujący
Następna grupa do środki typowo lecznicze, zarówno chemiczne jak i ziołowe, pomagające zwalczyć podstawowe dolegliwości, jakie mogą nas spotkać każdego dnia.
środki uspokajające, na sen, na łagodzenie nerwów (przykładowo mogą to być kropelki walerianowe, herbatka z melisy, tabletki do ssania Validol)
środki na żołądek (np. kropelki żołądkowe,kropelki miętowe, herbatka z dziurawca)
środki przeciw wzdęciom (np. herbata z kopru włoskiego, espumisan)
środki przeciwbiegunkowe (np. węgiel leczniczy, loperamid)
środki na zaparcia (np. olejek rycynowy, senefol)
środki na wątrobę (np. ostropest plamisty, raphacholin)
środki przeciwbólowe i przeciwzapalne ( środki na bazie paracetamolu, ibuprofenu)
środki na drogi moczowe ( preparaty na bazie żurawiny, żuravit, herbatka z wierzbownicy drobnokwiatowej)
środki na przeziębienie (np. polopiryna, wcześniej wymieniony paracetamol i ibuprofen, herbatka malinowa, herbatka z lipy)
środki na wzmocnienie serca (np. aspargin, preparaty z omega 3)

co do apteczki
fot. unsplash.com

Ostatnia grupa to środki do stosowania na skórę: na rany, obrażenia, bóle.
-maści na rany, otarcia (np. trybiotyk, alantan)
-maści na stłuczenia(np. naproxen, altacet)
-maści na ukąszenia owadów(np. maść nagietkowa, maści z hydrocortyzolem)
-maści na wypryski (np. pasta cynkowa, maść ichtiolowa)
-środek odkażający ranę ( tutaj ważny komunikat: warto zastąpić powszechnie używaną wodę utlenioną lub spirytus salicylowy octeniseptem, który odkaża i lepiej sprzyja procesowi gojenia niż wcześniej dwa wymienione środki)
Zanim zaczniemy kompletować zawartość apteczki, musimy wziąć pod uwagę kto będzie z niej korzystał. Chodzi tu o personalizację apteczki pod jej użytkowników. Przykładowo, jeśli posiadamy dzieci, warto zaopatrzyć się w preparaty w wersjach przeznaczonych dla najmłodszych. Drugą sprawą jest wybranie miejsca, w którym zorganizujemy apteczkę. Może to być zwykłe pudełko lub koszyczek albo też półka w szafce lub cała szafka. Co ważne, nasza apteczka musi znajdować się niedostępnym dla dzieci miejscu, ale również w takim, aby każdy domownik wiedział, gdzie się ona znajduje. Ułatwieniem w oznaczeniu miejsca apteczki jest naklejenie symbolu krzyżyka, w którym się ona znajduje. Wskazane jest regularna weryfikacja jej zawartości, aby w razie potrzeby niczego w niej nie zabrakło. Regularnej kontroli musi również podlegać termin ważności środków leczniczych. Użycie leków po upływie terminu ważności może być szkodliwe dla naszego organizmu.
Z samej definicji apteczka służy do pierwszej pomocy, co oznacza iż jej posiadanie nigdy nie zastąpi nam pełnej pomocy lekarskiej. Dlatego jeśli domowa apteczka nam nie pomaga, to walkę z wszelkimi dolegliwościami powinniśmy poddać w ręce specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here