Tworzywa sztuczne

Od czasu do czasu słyszymy o potrzebie ograniczania stosowania tworzyw sztucznych ze względu na ochronę przyrody. Z drugiej jednak strony warto mieć świadomość tego jak ogromny pozytywny wpływ te materiały mają na nasze codzienne życie.

Tworzywa sztuczne potocznie nazywane plastikiem są znane ludzkości stosunkowo od niedawna. Pierwsze tego typu substancje stworzono bowiem gdzieś na początkach ubiegłego wieku. Natomiast obecnie najróżniejsze materiały syntetyczne występują już niemal wszędzie wokół nas – nawet tego nie zauważamy, bo po prostu się już do tego przyzwyczailiśmy. Wymieńmy chociaż kilka przedmiotów, z których korzystamy na co dzień: długopis, klawiatura komputera, podeszwy w butach, klapki, butelki na kosmetyki, opakowania na żywność, słuchawki do uszu, szczoteczka do zębów, itp. Można By wymieniać i wymieniać, lista nie miaĺaby chyba końca. Doskonale to pokazuje jak bardzo jesteśmy uzależnieni od najróżniejszych tworzyw sztucznych. Są nam one na co dzień bardzo potrzebne, komfort życia, do którego jesteśmy obecnie tak przyzwyczajeni jest w bardzo dużej mierze możliwy właśnie dzięki tym materiałom. Z całą pewnością można stwierdzić, że większość zdobyczy nowoczesnej technologii wynika między innymi z umiejętnego wykorzystywania materiałów syntetycznych. Jedną z dziedzin, w których bardzo powszechnie wykorzystuje się najróżniejsze tworzywa sztuczne jest budownictwo.

Tworzywa sztuczne w budownictwie

Kwestie związane z budownictwem bezpośrednio dotyczą każdego z nas chociażby dlatego, że wszyscy przecież musimy gdzieś mieszkać. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych w różnych gałęziach budownictwa możliwe stało się stworzenie tańszych i efektywniejszych rozwiązań między innymi z zakresu: ogrzewania, docieplania budynków, instalacji elektrycznych, systemów orynnowania oraz zadaszeń. Przykładem tworzywa, które bardzo chętnie jest wykorzystywany w budownictwie może być na przykład poliwęglan. Jest to materiał przezroczysty, znakomicie zatem nadaje się jako zastępnik szkła. Jednak w przeciwieństwie do tego naturalnego materiału, poliwęglan jest elastyczny, łatwy w transporcie oraz bezproblemowy w obróbce mechanicznej. Niezwykle istotną zaletą poliwęglanu jest także jego bardzo duża wytrzymałość mechaniczna – nawet cienką taflę poliwęglanu bardzo trudno jest stłuc. Surowiec ten może być zatem z powodzeniem wykorzystywany wszędzie tam, gdzie nie można zastosować szkła np. ze względu na wagę. A zatem z poliwęglanu wykonuje się między innymi wielkopowierzchniowe zadaszenia dużych budynków takich jak hale sportowe czy zasady budynki zakładów przemysłowych czy magazynów, w których potrzebne jest światło dzienne. Przeźroczyste, lekkie I trwałe płyty z poliwęglanu znakomicie się do tego celu nadają. W budownictwie mieszkaniowym poliwęglan lity lub poliwęglan komorowy wykorzystuje się jako zadaszenia tarasów, balkonów i drzwi zewnętrznych. Z powodzeniem stosuje się ten materiał także jako wypełnienie balustrad schodowych lub balkonowych. W wielu nowoczesnych systemach zadaszeń charakteryzujących się modernistycznym designem wykorzystuje się właśnie płyty z poliwęglanu. Znakomicie się one sprawdzają w połączeniu z lekką aluminiową konstrukcją.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Techplast. Firma od lat specjalizuje się w dostarczaniu tworzyw sztucznych na potrzeby budownictwa oraz przemysłu reklamowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here