Najważniejsze zasady wystroju w akwarium

Akwaria to dla wielu ich użytkowników atrakcyjne ozdoby, które wykorzystuje się w dekoracji takich pomieszczeń jak salony, sypialnie rodziców lub dziecka. Ponieważ akwaria powinny być maksymalnie estetyczne, należy dołożyć starań w trakcie ich dekorowania. Wbrew pozorom, uzyskanie zadowalającej aranżacji nie jest trudne i nie wymaga ani dostępu do drogich ozdób, ani posiadania wyjątkowego talentu lub smaku artystycznego. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych reguł, aby uzyskany efekt był maksymalnie zadowalający i hipnotyzujący. Poniżej zdradzamy najważniejsze zasady, do których powinni dostosować się początkujący akwaryści oraz które pomogą Ci w stworzeniu wyjątkowego podwodnego królestwa. 

Akwariowe ABC – czyli jak się zabrać za jego aranżację

Podstawową sprawą, od której warto rozpocząć, jest wybór miejsca, w którym akwarium stanie. Wbrew pozorom, również lokalizacja zbiornika ma wpływ na jego wartość estetyczna. Warto unikać miejsc nadmiernie nasłonecznionych oraz narażonych na wahania temperatur. Dobrze wypadają natomiast akwaria ulokowane w głębi pomieszczeń, pod ścianą lub w narożniku. Wybór takiej lokalizacji pomoże w regulacji oświetlenia akwarystycznego oraz znalezieniu optymalnego stopnia jasności. 

Warto też wybrać specjalny mebel pod akwarium, który będzie pasował do jego wyglądu oraz będzie pomocny w organizacji i przechowywaniu rozmaitych akwariowych sprzętów. Najlepiej wypadają meble wykonane z drewna, o smukłej i niezbyt rozbudowanej konstrukcji. Oczywiście, rozmiar mebla należy dopasować do rozmiaru zbiornika, który na nim postawisz. 

Oświetlenie akwariowe to kolejna ważna sprawa. Spośród wszystkich akwarystycznych urządzeń, to właśnie systemy oświetleniowe mają największy wpływ na ostateczny wygląd zbiornika. Polecamy wybór systemów LEDowych, które mogą emitować wyjątkowo atrakcyjne światło – o śnieżnobiałym odcieniu. Dobrze sprawdzają się również systemy lamp UV, wykorzystywane w różnych typach zbiorników. 

Aranżowanie podwodnego krajobrazu – polecane i modne rozwiązania

W każdym akwarium wystrój zależy od zastosowanych dodatków – skał, kamieni, korzeni, konarów, a także roślin oraz produktów syntetycznych. Wśród tych ostatnich znajdują się między innymi okręty, zamki, wulkany. Rozmieszczając poszczególne elementy, warto zachować pomiędzy nimi nieco odstępu, aby uniknąć stworzenia stref niebezpiecznych – o ograniczonej jasności, podatnych na rozwój procesów gnilnych.

Warto też korzystać z różnego typu kamieni oraz konarów w celu przygotowania rybich kryjówek. Miejsca takie są wykorzystywane przez ryby do żerowania i odpoczynku, a także do składania ikry. Możesz w tym celu zastosować zarówno obiekty o rozbudowanej konstrukcji – jak choćby wspomniane konary czy systemy korzeni – a także wykonać je samodzielnie. Wielu akwarystów ustawia na sobie skały i kamienie, bądź tworzy za ich pomocą groty lub jaskinie, dedykowane do załatwia rybich potrzeb.

Nie można też zapomnieć o podłożu akwarystycznym, na którym należy stawiać wszystkie pozostałe ozdoby. Podłoża mają rozmaity charakter i granulację, a także kolorystykę. Znajdziesz zarówno mieszkanki naturalnych żwirków, jak i syntetyczne podłoża, o intensywnych, jaskrawych barwach. Możesz tworzyć atrakcyjne zestawienia wizualne, dobierając względem siebie podłoże oraz tło do zbiornika. Wśród teł akwarystycznych znajdziesz grafiki prezentujące egzotyczne nadmorskie krajobrazy, idealnie pasujące do akwariowej estetyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here