Drapak dopasowany do Twojego kota

Drapak to nieodłączny element kociej wyprawki. Najlepiej, zaopatrzyć się w drapak od razu, jeszcze przed samą adopcją zwierzaka. Zdrapywanie pazurków to naturalna kocia potrzeba, którą muszą regularnie załatwiać. Jeśli nie dostarczysz swojemu kotu drapaka – z pewnością sam go sobie „zaimprowizuje”. Niestety, koty pozbawione dostępu do profesjonalnych drapaków wyjątkowo chętnie szlifują pazurki na powierzchni mebli: sofy, fotela, szaf, a także w innych miejscach. Poniżej przedstawiamy garść pomocnych informacji w wyborze drapaka. 

Kocie drapanie – jak sobie z nim poradzić?

Drapanie spełnia kilka ważnych funkcji w życiu każdego kota. W ten sposób oznaczają one swój teren, uwalniając dużą dawkę feromonów spomiędzy kocich łapek. Dzięki temu koty czują się komfortowo w swoim otoczeniu, które pachnie tak samo jak one. Oprócz tego w trakcie drapania koty pręża swój grzbiet, rozciągając tkanki mięśni oraz stawów. Taka kocia gimnastyka jest nie tylko przyjemna, ale również ważna dla kondycji zwierzęcia. Trzecia ważna funkcja drapania, to usuwanie zrogowaciałych tkanek i uwolnienie spod nich świeżego pazurka. 

Mówiąc wprost, z kocim drapaniem nie ma sensu walczyć. Można jedynie zachęcać kota do korzystania ze specjalnych przyrządów i obiektów dedykowanych właśnie do zdrapywania pazurków. Powinni po nie sięgać wszyscy koci opiekunowie, a zwłaszcza ci, których koty notorycznie obdrapują meble, ściany i drzwi.

Drapak dobrany do rozmiaru kota – kilka porad praktycznych

Drapaki należy dobierać względem różnych kocich predyspozycji – przede wszystkim ich rozmiarów. Zbyt duży drapak, lub zbyt wysoko zawieszony, nie będzie pełnił swoje funkcji. Również drapaki zbyt małe nie spotkają się z kocią aprobatą. Zazwyczaj zaleca się, by drapak był wysoki na przynajmniej 90 cm. Rasy dużych kotów powinny korzystać z drapaków jeszcze większych. 

Łatwiej wygląda sprawa z wyborem drapaka dla stosunkowo małego kotka. Wówczas, dobrym pomysłem mogą okazać się drapaki poziome, do których wnętrza kot może wejść. W drapakach takich kot może się wygodnie wylegiwać, zdrapując pazurki w trakcie leniuchowania. Niestety, nie wszystkie koty zdrapują swoje pazurki w pozycji leżącej, dlatego nie każdemu kotu takie rozwiązanie przypadnie do gustu. 

Drapaki z prawdziwego zdarzenia – czyli jak trafić w kocie preferencje

Popularnym modelem drapaków są tak zwane drzewka. Ich konstrukcja może wyglądać odmiennie w poszczególnych modelach. Najczęściej, są złożone z pionowej osi pokrytej wytrzymałym materiałem oraz wyposażone w dodatkowe półki, rozgałęzienia i legowiska. Drapaki takie są często wykorzystywane przez koty do spania, zabawy oraz spędzania czasu wolnego.

Szeroka gama drapaków dla kota obejmuje także budki do drapania. Są to dużych rozmiarów schowki, do których wnętrza kot może wejść. Ich zdecydowaną zaletą jest ciekawy, nietypowy wygląd. Dzięki temu budka dla kota może pełnić również funkcje aranżacyjne. Znajdziesz przykładowo modele o zabawnym wyglądzie – imitujące pingwiny, a nawet myszy. Obok nich dostępne są również bardziej tradycyjne drapaki-budki, z eleganckim designem oraz w stonowanych barwach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here